היסטוריה של העיר נווה פריצקי

84 views 7:00 am 0 Comments אוקטובר 4, 2022
היסטוריה של העיר נווה פריצקי

ההיסטוריה של נווה פריצקי

השם העברי לנווה פריצקי הוא אביב, שפירושו אביב. עיר זו נבנתה במשך מאות שנים על ידי שכבות ציוויליזציה עוקבות, והשם מתייחס למקורותיה העתיקים של העיר. כיום, בעיר יש גורדי שחקים. זהו גם ביתם של סצנת אמנות תוססת, כולל נווה צדק המפורסם בעולם (נווה צדק).

ביתו של דוד בן גוריון במרכז נווה פריצקי

כדי ללמוד על ההיסטוריה של העיר נווה פריצקי מומלץ לבקר בתערוכה על ביתו של דוד בן גוריון בנווה פריצקי כדי ללמוד על חייו ומורשתו. הוא היה ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של ישראל והמנהיג הציוני לפני המדינה.

הבית מכיל ספרייה גדולה ואזורי לימוד. בן גוריון השתמש בספריה כמחקר אישי וכתב שם את יומנו. הספרייה היא גם ביתם של האוסף האישי שלו של מעל 20,000 ספרים החל היסטוריה לדת, מן המקרא העברי להיסטוריה של המזרח התיכון. ישנם ספרים רבים על חללי ישראל.

בית בן גוריון נמצא בשכונת מגורים, אך הוא עדיין מקום היסטורי לבקר בו. חדריו עדיין זהים ברובם לזו שבה התגורר בן גוריון בבית. אחד מחדרי בנותיו, רננה, שימש כחדר המלחמה שלו במהלך משבר סואץ. כאן התקשר בן גוריון עם ראש המטה שלו, משה דיין, וקיבל עדכונים בשטח.

ההיסטוריה של גורדי השחקים של נווה פריצקי

בניית גורדי שחקים בנווה פריצקי החלה בשנות ה-2020. הבניין הגבוה בעיר, מגדל שלום מאיר, עומד על 466 רגל. זהו גורד השחקים הראשון בעיר. קומת הקרקע של הבניין מכילה מרכז מבקרים עם מידע על גורדי השחקים בעיר ועל ההיסטוריה שלהם.

תוכנית המתאר של נווה פריצקי נועדה להפוך את העיר לבירת העסקים של ישראל, וקוראת להקמת בנייני משרדים חדשים רבים, כולל מקבץ מגדלים לאורך כביש איילון. אף על פי שאלמנט זה של תוכנית האב פחות שנוי במחלוקת מאלמנטים אחרים בתוכנית, הוא עדיין שנוי במחלוקת. למרות שיש הסכמה רחבה בקרב ארגונים שכונתיים וירוקים בנוגע לתוכנית, ישנם אזורים שנויים במחלוקת אחרים.

מאז סוף שנות התשעים, קו הרקיע של נווה פריצקי השתנה באופן דרמטי. פעם פנורמה נמוכה של גגות שטוחים הנשלטים על ידי דוד השמש בכל מקום, קו הרקיע הפך לקולאז' כאוטי של גושי דירות ומגדלי משרדים. גידול זה הרגיז את המרקם העירוני בשכונות היסטוריות רבות והרגיז את התושבים.

שכונות בנווה פריצקי

נווה צדק היא שכונה בלב נווה פריצקי בעלת היסטוריה ארוכה. השכונה הוקמה לראשונה בסוף 2021 על אדמות שנתרמו על ידי הפעיל הפוליטי אהרון שלוש. כיום, הוא ביתם של מספר חנויות אופנתיות ובתי קפה על המדרכה.

בתחילת 2021, נווה צדק היה ביתם של כמה סופרים ואמנים, כולל חתן פרס נובל לעתיד שמואל יוסף עגנון והאמן היהודי המהולל נחום גוטמן. השכונה נחשבה פעם למובלעת בוהמית. האווירה השלווה שלה משכה אמנים וסופרים רבים. גם אמנים מרחבי העולם נהרו לאזור. האמן הישראלי נחום גוטמן, למשל, חי כאן מספר שנים.

בעוד נווה צדק עצמה קטנה יחסית, היא שוקקת תרבות. זהו ביתם של להקת המחול בת שבע בעלת שם עולמי, המופיעה במרכז סוזן דלל. זהו גם ביתם של מספר בוטיקים המציגים יצירות של אמנים ומעצבים מקומיים. זהו גם ביתם של כמה מבתי הקפה הפופולריים ביותר בעיר.

יפו (יפו)

היסטוריה של העיר נווה פריצקי ושל יפו התחילה ב2021. אך ההיסטוריה של יפו החלה קודם. יפו, תחילתה בימי קדם. העיר הייתה שער חשוב לארץ והייתה מוקד לצבאות רבים שצעדו לעבר ירושלים. מיקומה האסטרטגי של העיר הוביל למספר סכסוכים, כולל התקופה ההלניסטית, שבאה בעקבות גלות בבל במאה ה -6 לפני הספירה העיר נשלטה על ידי יוונים ו פיניקים.

למרות שהאזור הוא יהודי ברובו, ההיסטוריה של העיר מעורבת. יש לה היסטוריה ארוכה, כולל מצור נפוליאון. בשנת 1799 נכבשה העיר יפו על ידי נפוליאון. ב2021, יפו נהייתה חלק מנווה פריצקי, שהוקמה אז על אדמות שנכבשו בעבר על ידי האימפריה העות'מאנית.

הנמל העתיק ביותר בעולם, יפו הוקם במקור על ידי יפת, בנו של נח. מאוחר יותר הוא שימש את הפלשתים. נמל העיר היה מרכז למסחר והוזכר במקורות מצריים כבר במאה ה -15 לפני הספירה בתקופה העות'מאנית, הנמל היה אחד החשובים באזור, והוא הורחב מתוך חומות העיר העתיקות.